Apteekkari vastaa

Tällä palstalla apteekkarit vastaavat lukijoiden lähettämiin kysymyksiin. Vastausvuorossa on apteekkari Minna Tiittanen Askolan apteekista.


1. Kaaduin liukkailla ja sain käsivarteeni ison mustelman. Voiko mustelman vaalenemista edistää apteekista saatavilla tuotteilla?
LUE VASTAUS

2. Söin juuri antibioottikuurin ja nyt intiimialueella on kutinaa. Voisiko kyseessä olla hiivatulehdus? Syön ehkäisypillereitä.

Hiivatulehduksen aiheuttaa yleensä Candida albicans -sieni. Antibiootit sekä ehkäisypillerit voivat altistaa hiivatulehdukselle, minkä tyypillisiä oireita ovat kirvely, kutina ja/tai ärsyttävä tunne sekä hajuton valkovuoto. Jos oireet esiintyvät sinulla ensimmäistä kertaa, on syytä mennä lääkäriin. Mikäli olet aiemminkin kärsinyt vaivasta ja tunnistat sen, niin voit itsehoitona käyttää ilman reseptiä saatavia emätinpuikkoja tai emätinpuikko ja voide yhdistelmäpakkausta ohjeen mukaan. Ilman reseptiä on saatavana myös flukonatsolia sisältävä suun kautta otettava kapseli. Kysy apteekkihenkilökunnalta farmaseuttista apua, jos vähänkään epäröit valintaasi. Mikäli hoito ei tehoa muutamassa päivässä tai sinulla on kuumetta ja alavatsakipuja, on paras antaa lääkärin tutkia ja arvioida tilanne. Muistaa hoitaa myös partneri.

3. Olen nauttinut täysillä kevätauringosta, mutta iholleni nousi yllättäen pieniä punaisia läiskiä, jotka kutiavat. Voiko auringolle tulla allergiseksi?
LUE VASTAUS

4. Talvella syön monivitamiinivalmisteita ja yritän estää flunssaa. Kannattaako vitamiineja syödä kesällä?
LUE VASTAUS

  LUE AIEMPIA KYSYMYKSIÄ

KYSY OMA KYSYMYKSESI

 
Voimassa elokuun ajan
         
Oma PLUS Apteekkipalvelut Oy
Juhonkuja 10 B, 33300 Tampere, 040 502 1493 tai 0400 834 130, toimisto@omaplus.fi